Respuesta :

Answer: Apple price = Rs 75 per kg & Orange price = Rs 45 per kg

Step-by-step explanation:

Creative Section- A

a) 4kg apples + 6 kg oranges = Rs 570

   3kg apple price = 5 kg orange price

Let, apple = x , orange = y

Now, 4x+6y= 570

         3x=5y ⇒ 3x-5y= 0

Subtract two equations,

x+11y=570

⇒ x + (33x/5) = 570

⇒  7.6x = 570

⇒ x = 75, y= 45

Apple price = Rs 75 per kg

Orange price = Rs 45 per kg

Answer:

Apple=75 and orange=45 per kg is the answer