Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
To find the unit rate , divide the total cost by number of books
Cost of 1 book = 26.25 ÷ 3
= $ 8.75
Question -:
Maria bought 3 books for a total of $26. 25. How much did each book cost ?
Explanation -:
In this question it is given that Maria bought 3 books and the cost of 3 books is $26.25. We are asked to calculate the cost of 1 book.
We can find the cost of 1 book by dividing the total cost by number of books.
Cost of 1 book = $26.25 ÷ 3 = [tex]\dfrac{26.25}{3}[/tex] = 8.75
Verifying -:
Cost of 1 book = $8.75
Cost of 3 books = 8.75 × 3 = $26.25
Hence, proved