Respuesta :

Answer:

1.33

Step-by-step explanation:

Lets start by making a quick equation:

Total cost is y, or 7.98, with the weight being 6 pounds. We are looking for the unit price, which will be our x.

7.98 = 6x

Divide 6 by both sides:

7.98 / 6 = 6x / 6

This gets rid of the 6 on the right, so we are left with:

1.33 = x

So the unit price is $1.33 per pound.

I hope this helps! :)