Blueberries at a farmers' market
cost $18 for 6 pounds. Jerome pays
$24.75 for blueberries to make pies.
How many pounds of blueberries did
he buy?
pounds

Respuesta :

Answer:

8.25 pounds

Step-by-step explanation:

Its $3 per pound, so 24.75/3= 8.25

Answer: 8.25 lbs.

Steps:

18 / 6 = 3 dollars per pound

24.75 / 3 = 8.25