Respuesta :

Answer:

6.55

Step-by-step explanation:

We know that 11/8 yards of fabric cost 9$

We need to first find what 1/8 yard of fabric costs

So you do 9/11 which gives the amount of 1/8 which is 0.818181812 and multiply that by 8 to find what the cost of one yard equals