contestada

Dairy Delight, a producer of premium cheese products, decides that 10 quarts of milk is to be used to produce one pound of cheese and that the price to be paid for one quart of milk is $2. The standard cost of the milk per pound of cheese is:
a. $10.
b. $20.
c. $12.
d. $8.