Tony runs a pizza parlor. His daily cost for operating the restaurant consists of a constant cost of $75 for rent, employee wages, and utilities, plus an additional $1 for every pizza he makes. Find Tony's total cost for a day during which he makes 52 pizzas.

Respuesta :

So in conclusion, 52 pizzas made costs $52 from 52*1=52. The total cost he makes adds up to $75 which is $75+$52=$127.
Ok, so we know that he pays at least $75. If he makes 52 pizzas in a day and each one costs $1; that adds up to $52. Now we do, 52 + 75. 
52 + 75 = 127.
It costs Tony $127 to run his pizza parlor in a day where he makes 52 pizzas.
Please mark brainliest if this was helpful.